маргарита спасова
съществително име
Съществителното име назовава нещо, което съществува в материалния свят или в света на идеите. Нещо, което можем да възприемем със сетивата или ума си.
глагол
Глаголът е движещата сила в езика. Той създава. Събужда. Връхлита. Вилнее. Противопоставя. Руши. Омиротворява. Начева. И прекратява. Глаголът вдъхва живот на думите и сплита образите в танц или борба, изразявайки действие, процес или състояние.
прилагателно име
Изразително, многозначително, понякога разкриващо малко, друг път загатващо много, прилагателното дарява речта с цвят, звук, вкус, ухание и форма. То може да направи съпротивата кротка, решителна, плаха, отмъстителна, нажежена и яростна, увлекателна и вдъхновяваща, отчаяна и обречена, дива и красива.
То описва качество или свойство на съществителното, като „приляга“ към него по род и число – розов изгрев, кротко море, пухкави облаци.
местоимение
Понякога се раждат актьори, способни да се превъплъщават във всякакви образи. Те могат да влязат във всяка роля и да я изпълнят блестящо. Те са едновременно тук и там, никъде и навсякъде, готови да посрещнат всяко предизвикателство, колкото и трудно да изглежда. Един от тях е … местоимението.
Нейната пешка не ми взе царицата. Вместо това след миг нейният офицер прелетя от единия ъгъл на дъската в другия, а здрачносините й очи потърсиха реакция в моите.
— Шах и мат – прошепна тя.
наречие
КОЕ е по-важно, КАКВО се е случило или КЪДЕ, КОГА и КАК се е случило?
Да сравним две изречения:
Бързо, бавно, нежно, рязко… Понякога е трудно да различим прилагателно от наречие. Само че Кукувицата отдавна им е хванала дирите. Всичко започва с въпрос. Какъв, каква, какво и какви са въпроси, които задаваме към съществителното, за да открием прилагателното име. Къде, кога и как са въпроси, които задаваме към глагола, за да открием наречието.